Koszty ślubu w plenerze
Dzięki nowelizacji ustawy o aktach stanu cywilnego można brać bez problemu śluby w plenerze. Jak można je zorganizować? Ile kosztują? Okazuje się, że w tym celu trzeba załatwić sporo elementów, o których nie wszyscy myślą. Warto bowiem pamiętać, że samo załatwienie opłaty administracyjnej to za mało. Ślub w urzędzie czy kościele, a ślub w plenerze to całkiem co innego.
Meble
Na fotografiach wszystko wygląda pięknie nawet krzesła w formie snopów siana. Jednak takie rozwiązanie na pewno nie przypadnie do gustu urzędnikowi USC. W końcu musi być wygodnie i bezpiecznie zarazem. Dlatego też najlepiej jest załatwić meble zbliżone do tych, które znajdują się w urzędzie. Wypożyczenie jednego drewnianego krzesła to koszt 12 złotych. Dodatkowy pokrowiec kosztuje 6 złotych. Proste zadaszenie to koszt 220 złotych. Poza tym za taką cenę można dostać produkt raczej niskiej jakości. Dodatkowo potrzebne jest miejsce dla urzędnika, pary młodej oraz świadków. Porządny namiot o wymiarach 4x4 m to koszt już ponad 600 złotych. Poza tym trzeba pomyśleć i o podłodze. Jeśli powierzchnia w danym miejscu nie jest utwardzona to trzeba zadbać również i o to. Mównica to dodatkowy koszt 150 złotych. Okazuje się więc, że już same minimalistyczne wyposażenie kosztuje naprawdę sporo.
Dekoracja
Koszt wynajęcia czerwonego dywanu o długości zaledwie 10 metrów to niemal 200 złotych. Dodatkowe 20 złotych trzeba liczyć za stalugę, na której znajduje się plakat powitalny czy księga gości. Poza tym dobrze jest udekorować miejsce ceremonii. W tym celu dobrze jest skorzystać z usług profesjonalnej dekoratorki czy florystyki.
Oprawa muzyczna
W urzędzie o muzykę nie trzeba się dodatkowo martwić, inaczej niż w przypadku ślubu w plenerze. Cena za taką oprawę muzyczną zwykle zaczyna się od 300 złotych za jeden instrument. Wybierając droższego artystę cena oczywiście rośnie.
Oświetlenie
Kiedy ślub ma się odbyć o nietypowej godzinie lub w okresie zimowym, kiedy na zewnątrz szybko robi się zimno to trzeba też zadbać o odpowiednie oświetlenie. Wynajęcie lampionów czy latarenek to koszt około 20 złotych za jedną sztukę. Z kolei profesjonalne reflektory to koszt 75 złotych za sztukę. Ciekawym rozwiązaniem, które wybiera coraz większa liczba par jest kostka LED. Taki element nie tylko pełni funkcję oświetlenia, ale i jednocześnie jest pufą czy stolikiem. Poza tym coraz większą popularnością cieszą się efektowne łańcuchy świetlne.
To jednak nie wszystko. Oprócz przygotowania odpowiednich elementów do oprawy uroczystości trzeba także zwrócić uwagę na warunku współpracy, a więc transport, montaż i demontaż mebli, namiotów czy dekoracji. Dobrze jeśli jest on już wliczony w cenę wynajmu, a nie płatny dodatkowo. Warto o to zapytać.
Na końcu okazuje się, że wydatków jest całkiem sporo i to już na starcie. Wprawdzie ślub w plenerze jest pięknym wydarzeniem, ale wciąż niewiele osób na taką ekstrawagancję może sobie pozwolić. W zależności od liczby zaproszonych gości oraz miejsca odbywania się uroczystości i wybranych elementów trzeba się w tej sytuacji liczyć z dodatkowymi wydatkami rzędu przynajmniej 4 tysięcy złotych. Jednak i w tej sytuacji jest pewne rozwiązanie. Taki ślub można bowiem zorganizować bezpośrednio w sąsiedztwie miejsca, gdzie ma później odbywać się wesele. W niektórych przypadkach domy weselne dysponują dużymi i przestronnymi ogrodami. Jeśli więc komuś taka sceneria na zorganizowanie ślubu odpowiada to jak najbardziej z takiego rozwiązania powinien skorzystać i to bez chwili zastanowienia.
Komentarze (0)