Orbitrek czy rowerek – który wybrać?
Urządzenia treningowe doskonale nadają się do budowania formy i obniżania poziomu tkanki tłuszczowej w domowym zaciszu, w tempie dostosowanym do naszych możliwości. Warto zastanowić się, jaki dokładnie sprzęt okaże się pod tym względem najlepszy.
Tak rozumiany dylemat najczęściej dotyczy dwóch rodzajów urządzeń – rowerka treningowego i orbitreka. Są to dwa zgoła odmienne maszyny, które jednak pozwalają na osiągnięcie różnych celów. Zgubienia zbędnych kilogramów, wymodelowania sylwetki, poprawy kondycji czy usprawniania pracy wielu narządów i układów naszego organizmu.
Chcąc uporać się z wyborem jednego z tych dwóch urządzeń, warto dokładnie je przeanalizować, a następnie porównać wszystkie ich zalety oraz wady.
Rower stacjonarny
Na rynku dostępny od wielu lat – co najważniejsze, dostępny jest w wielu odmianach dostosowanych nie tylko pod względem budowy i parametrów, ale również ceny. Najtańsze rowerki treningowe zakupimy już za około 200 złotych.
Co oczywiste, na rowerze trenujemy dolne partie ciała, ale również mięśnie brzucha. Po stronie zalet tego sprzętu należy zapisać przede wszystkim to, że nie obciąża on zbytnio organizmu, dzięki czemu okaże się pomocny osobom po zawałach sercach czy też przechodzącym rehabilitację. Może być wykorzystywany przez użytkowników w każdym wieku.
Oczywiście nie możemy zapominać o wielu korzyściach, jakie gwarantuje nam trening na rowerze stacjonarnym. Wymienić należy przede wszystkim:
- usprawnienie pracy układu krążenia i płuc,
- szybkie spalanie kalorii – wystarczy półgodzinny trening, by spalić około 300 kcal,
- redukcja cellulitu,
- wzmocnienie mięśni trójgłowych, czworogłowych, łydek, ud, pośladków, bioder i brzucha,
- obniżenie cholesterolu.
Kupując rower stacjonarny, należy zwrócić uwagę na system generowania obciążenia (rower mechaniczny, magnetyczny, elektromagnetyczny), konstrukcję (wymieniamy modele pionowe i poziome, przystosowane do osób zmagających się z dolegliwościami kręgosłupa) oraz ewentualne opcje gwarantowane przez komputer (ustawienia treningu, pomiar aktywności).
Orbitrek
Rower stacjonarny skupiał się na jednej aktywności, natomiast orbitreki gwarantują połączenie funkcjonalności trzech innych urządzeń – bieżni, steppera oraz właśnie rowerka treningowego. Podczas jego wykorzystania, wykonujemy ruchy nogami i rękoma, dzięki czemu aktywujemy niemal wszystkie partie naszego ciała. To tak, jakbyśmy jednocześnie maszerowali, jechali na nartach i siedzieli na rowerze.
To właśnie ta wszechstronność jest największą zaletą tego typu sprzętów, która sprawia, że jesteśmy w stanie wzmocnić zarówno dolne, jak i górne partie ciała, poprawić ogólną wydolność organizmu, a także usprawnić pracę układu krążenia oraz płuc. Oczywiście nie można zapomnieć o doskonałym wzmocnieniu mięśni, kości i stawów, a także szybkim spalaniu kalorii. Wszystko to odbywa się bez nadmiernego obciążenia organizmu.
Podobnie jak w przypadku rowerów treningowych, także orbitreki występują w wielu odmianach. Zwrócić uwagę należy przede wszystkim na system hamowania. Najbardziej standardowe są modele mechaniczne, które opierają się na zwykłym hamulcu. Są tanie (około 300-350 złotych), jednak stosunkowo głośne. Zdecydowanie lepiej pod tym względem radzą sobie urządzenie magnetyczne i powietrzne. Najbardziej zaawansowane są natomiast orbitreki elektromagnetyczne, które posiadają wbudowany silnik elektryczny.
Szczególnie polecane są urządzenia wyposażone w komputer i wyświetlacz. Pozwalają one łatwo dostosować parametry treningowe, a także analizować różnego rodzaju dane, takie jak osiąganą prędkość, pokonywany dystans, wartość pulsu czy czas. Oczywiście zaawansowane modele wyróżniają się wyższą, która może wynieść nawet kilka tysięcy złotych.
Co wybrać?
Jak to w takich sytuacjach bywa, wiele zależy od tego, jakie efekty chcemy osiągnąć. Rower stacjonarny okaże się dobrym wyborem, jeśli zależy nam przede wszystkim na dolnych partiach ciała. Na jego zakup decydują się często osoby, które nie lubią biegać lub nie chcą wyciągać zwykłego roweru w niekorzystnych warunkach atmosferycznych.
Rowerek treningowy pozwoli na dostosowanie generowanego obciążenia, dzięki czemu z łatwością dostosujemy kolejne sesje do naszych potrzeb i możliwości. Wadą tego urządzenia jest oczywiście to, ze nie angażuje ono górnych partii ciała, dlatego w ramach treningu kompleksowego, konieczne będzie uzupełnienie sesji dodatkowymi ćwiczeniami.
Orbitrek jest więc sprzętem zdecydowanie bardziej uniwersalnym, dlatego poleca się go osobom, które za jednym zamachem chcą uaktywnić całe ciało. Nie musimy martwić się wymyślaniem dodatkowych ćwiczeń – możemy ograniczyć się do orbitreka. Jego użycie na początku może okazać się trudniejsze, jednak łatwo do niego przywyknąć. Warto w tym miejscu podkreślić, że orbitreki są przeważnie droższe od rowerów stacjonarnych.
Materiał zewnętrzny
Komentarze (0)