Subwoofery - co warto o nich wiedzieć?
Gdy zestaw głośnikowy nie wystarcza do uzyskania głębokiego, bogatego basu, z pomocą przychodzi subwoofer. Pozwala zamienić zwykłą akustykę z małymi głośnikami w prawdziwy system głośnikowy. Subwoofer jest szczególnie ważny dla tych, którzy kochają ciężką muzykę basową, taką jak rock and roll.
Subwoofery - co warto o nich wiedzieć?
Stworzenie odpowiedniej atmosfery podczas słuchania muzyki lub oglądania filmu jest niemożliwe bez komponentu o niskiej częstotliwości. To znaczy bez basu. Wiele instrumentów muzycznych, zarówno akustycznych, jak i elektronicznych, gra w dolnym rejestrze częstotliwości, a najbardziej spektakularne sceny filmowe powstają przy użyciu niskich częstotliwości. To właśnie niskie częstotliwości fonogramu dodają głośności, tworzą wrażenie muzyki, dodają emocji do reszty spektrum promieniowania dźwięku. Do ich prawidłowego odtworzenia wymagany jest specjalnie przygotowany system akustyczny. To jest subwoofer.
Systemy akustyczne są tradycyjnie reprezentowane przez duże głośniki podłogowe. Jednak w niektórych przypadkach nawet one nie wystarczają do pełnego odtworzenia ścieżki dźwiękowej. Przyczyną może być zarówno charakter samego nagrania, jak i cechy pomieszczenia, w którym to nagranie jest odtwarzane. I tu znowu niezbędny jest subwoofer.
Jedną z głównych cech subwoofera jest to, że zwykle jest to aktywny system głośników. Czyli jest to głośnik z własnym (najczęściej wbudowanym) specjalizowanym wzmacniaczem. Istnieją również konstrukcje pasywne, ale jest to osobna klasa sprzętu rzadko stosowana w tradycyjnych systemach domowych.
Tradycyjnie subwoofer wykorzystywany jest jako element kina domowego, gdzie odpowiada głównie za efekty dźwiękowe. Istnieje jednak całkiem udana praktyka stosowania subwoofera w systemach stereo. Taki schemat nazywa się „trifonik” i jest oznaczony jako 2.1. Ma pewne zalety w porównaniu z użyciem pełnowymiarowych głośników z własną ścieżką niskich częstotliwości.
Subwoofer jest najczęściej używany w połączeniu z głośnikami podstawkowymi, a zastosowanie subwoofera pozwala na uzyskanie bardziej kontrolowanego, głębokiego i czystego basu.
W obudowie subwoofera oprócz dużego głośnika (8-15 a nawet do 21 cali) znajduje się wzmacniacz i jednostka przetwarzania sygnału: regulacja głośności, górna częstotliwość odcięcia, a także przełącznik lub płynna regulacja przesunięcia fazowego. Więcej na ten temat dowiesz się tutaj - https://salony.nautilus.net.pl/produkty/kolumny/subwoofery.
Czym charakteryzują się dobre głośniki basowe?
Technicznie niemożliwe jest stworzenie głośnika odtwarzającego wszystkie częstotliwości jednocześnie. Aby głośniki odtwarzały jak najwięcej częstotliwości, mają wiele zakresów: mały głośnik (wysokotonowy) odpowiada za wysokie, a duży (niskotonowy) za średnie i niskie tony. Czasami głośnik wysokotonowy jest umieszczony dokładnie pośrodku głośnika niskotonowego, tego typu konstrukcja nazywa się głośnikiem współosiowym. To jednak za mało do odtworzenia sub-basu. Tu niezbędne są nam subwoofery.
Pierwsze subwoofery pojawiły się w latach 70.. Dzięki subwooferowi możliwe stało się wykonanie niewielkich głośników, dołączając do nich tylko jeden głośnik basowy w osobnej obudowie. Taki system stał się znany jako trifonik, jest oznaczony jako 2.1. Istnieje kilka rodzajów konstrukcji subwoofera:
- - Nadajnik pasywny. W uproszczeniu jest to odwracacz fazy z dyfuzorem. To skrzyżowanie zamkniętego pudełka z odwracaczem fazy - muzykalny, a jednocześnie szybki bas, daje znakomite efekty przy małym głośniku i małej objętości obudowy, często spotykanej w akustyce high-endowej.
- - Bandpass. W tym przypadku skrzynka podzielona jest na dwie komory, a w przegrodzie montowany jest głośnik. Jego główną właściwością jest naturalny filtr dolnoprzepustowy. Ma wysoką wydajność i chroni głośnik przed wpływami zewnętrznymi, dzięki czemu zyskał pewną popularność w akustyce samochodowej.
- - Subwoofer tubowy. Są one potrzebne w salach koncertowych i dużych salach.
Jak wybrać subwoofer?
Główna zasada jest taka, że im większe pomieszczenie, tym większy subwoofer. Do małej sypialni wystarczy 8-calowy głośnik i moc 100-125 watów. Do salonu 4 na 6 metrów: około 10 cali i 175-200 watów wzmocnienia. Do dużego pokoju – subwoofer powinien mieć około 12 cali i od 200 watów. Niektórzy użytkownicy wolą zainstalować dwa subwoofery jednocześnie. W pomieszczeniu z jednym subwooferem mogą pojawić się martwe punkty. Wynika to z interakcji pomieszczenia z niskimi częstotliwościami – istnieją obszary, w których fale zderzają się w przeciwfazie.
Parametry na które warto zwrócić uwagę przed zakupem
Pamiętaj że rozmiar ma znaczenie. Zasięg i jakość basu będą w dużej mierze zdeterminowane przez rozmiar przetwornika. Sterownik to zasadniczo głośnik subwoofera. Przenoszenie częstotliwości basowych wymaga dużo energii. Prawie każdy subwoofer, jest aktywnym subwooferem, co oznacza, że ma własny wewnętrzny wzmacniacz, zamiast polegać na zewnętrznym wzmacniaczu. Wzmacniacz wewnętrzny to bijące serce subwoofera. Jego moc jest mierzona w watach i zrozumienie tego, jaka moc jest nam potrzebna, jest kluczem do wyboru dobrego subwoofera.
Większość subwooferów będzie musiała być bezpośrednio podłączona zarówno do gniazdka ściennego, aby mogły pobierać energię, jak i do wzmacniacza, aby mogły odbierać dźwięk. To pierwsze jest oczywiście realizowane za pomocą kabla zasilającego, a drugie za pomocą kabla RCA, który zwykle jest dostarczany z subwooferem. Bezprzewodowe subwoofery są dużo wygodniejsze, ale też mają mniejsze możliwości.
Komentarze (0)