Problemy współczesnego świata w dokumentach. Poznaj filmy Ewy Ewart
Filmy dokumentalne Ewy Ewart od lat wzruszają i porywają swoją autentycznością. Poruszane przez reżyserkę zagadnienia zawsze są przedstawiane od strony tych, którzy do tej poru głosu nie mieli.
Dzięki Ewie Ewart ich historie mogą być wreszcie usłyszane. Prezentujemy zestawienie najpopularniejszych filmów dokumentalnych polskiej dziennikarki.
"Przepustka do piekła"
Film z 2004 roku to pierwsze świadectwo testowania broni chemicznej w północnokoreańskich, tajnych obozach. Ewa Ewart, jako jedna z nielicznych, dociera do świadków, którzy jeszcze nigdy nie wypowiadali się w tej sprawie przed kamerą.
"Przepustka do piekła" to wstrząsająca historia o politycznych więźniach, którymi mogli stać się wszyscy zarówno kobiety, jak i dzieci. Ostatnie doniesienia, jakie wyszły na jaw 3 lata temu nie pozostawiają złudzeń, co do ich istnienia i warunków, jakie w nich panują. Film Ewy Ewart to świadectwo tych, którzy przeżyli i odważyli się przedstawić swoją historię.
"Dzieci Biesłanu"
Film dokumentalny Ewy Ewart z 2005 "Dzieci Biesłanu" jest jednym z najważniejszych w jej dorobku. Przedstawia on traumatyczne wydarzenia, jakie rozegrały się w szkole w Biesłanie na terenie Osetii Północnej w Rosji. 1 września 2004 roku dokonano tam ataku terrorystycznego. W jego wyniku zginęły 334 osoby, a 700 zostało rannych. Według różnych źródeł napastnicy domagali się między innymi: niepodległości Czeczeni i wycofania stamtąd wojsk federalnych.
Ewa Ewart przedstawiła historię w bardzo poruszający oraz autentyczny sposób. Udzieliła ona głosu tym, którzy go wtedy nie mieli – najmłodszym. Historia o wydarzeniach w Biesłanie w ustach dzieci rozbrzmiewa na nowo, zadając pytanie o moralność i bezpieczeństwo w miejscach takich jak szkoła.
"Zdobyć miasto"
Obraz filmowy z 2014 roku powstał, aby upamiętnić 70. rocznicą Powstania Warszawskiego. Jednego z najbardziej krwawych i dramatycznych wydarzeń czasów II Wojny Światowej. Dokument daje świadectwo byłych powstańców, ale też cywili, którzy znaleźli się w trwającym 63 dni horrorze.
Podobnie jak inne filmy dokumentalne Ewy Ewart "Zdobyć Miasto" nie ma na celu oddania po raz kolejny głosu ekspertom, którzy badali to wydarzenie przez lata. Film nie ma także za zadanie w żaden sposób oceniać Powstania Warszawskiego. Zamiast tego Ewa Ewart oddaje głos jego uczestnikom, obdarzając ich indywidualnością i możliwością przedstawienia historii, jaka rozegrała się na ich oczach.
"Klątwa obfitości"
Najnowszy film Ewy Ewart "Klątwa obfitości" ukazał się w 2018 roku. Dokument zabiera nas na drugą część globu. Ukazana w nim historia dotyczy położonego na terenie Ekwadoru Parku Narodowego Yasuni. Jest to miejsce ściśle chronione ze względu na rekordową bioróżnorodność oraz olbrzymie połacie terenu, na którym mieszkają nie tylko endemiczne gatunki zwierząt oraz roślin, ale także rdzenne plemiona.
"Klątwa Obfitości" to dokument, który pokazuje, do jakich zniszczeń może doprowadzić nierozważne wydobycie ropy naftowej. Ówczesna polityka prezydenta Rafaela Correa umożliwia degradację coraz większych połaci lasów, co niszczy naturalne środowisko dla zwierząt i tamtejszych Indian. Ewa Ewart przestrzega nas przed ekologicznymi problemami i ich konsekwencjami nie tylko dla miejscowej ludności, ale i dla całego świata. Więcej informacji na temat filmu znajdziesz na stronie: http://klatwaobfitosci.pl/.
Artykuł sponsorowany
Komentarze (0)