Wybieramy płytę grzewczą do kuchni
Obecnie klienci sklepów coraz częściej zamiast tradycyjnych kuchenek decydują się na zakup specjalnych płyt grzewczych, które zajmują mniej miejsca, a do tego gwarantują wykorzystanie wielu dodatkowych funkcji.
Oczywiście zalet takiego rozwiązania jest dużo więcej. Wspomniane płyty to bardzo nowoczesne urządzenia, dzięki którym jesteśmy w stanie zwiększyć wydajność grzewczą, zmniejszyć rachunki za energię oraz przygotowywać wiele rozmaitych potraw w sposób zdrowszy i szybszy. Pamiętać musimy jednak o tym, że dostępne na rynku płyty dzielą się na trzy rodzaje – gazowe, elektryczne oraz indukcyjne. Różnią się one między sobą przede wszystkim sposobem działania, jednak różnice zauważyć możemy również w ich budowie, a także obsługiwanych funkcjach.
Płyta gazowa
Żeby móc z nich korzystać, konieczne jest doprowadzenie odpowiednich przyłączy gazowych, co nie zawsze jest możliwe. Istnieje jeszcze możliwość zasilania jest za pomocą butli gazowych. Na rynku dostępne są zarówno standardowego płyty gazowe przypominające to, z czym możemy spotkać się w tradycyjnych kuchenkach (cztery palniki uruchamiane przy użyciu kurków) oraz bardziej nowoczesne modele oparte na płycie szklanej. Gaz wykorzystywany jest pod płytą, takie urządzenia bardzo często korzystają z wielu dodatkowych funkcji związanych chociażby z regulacją generowanej temperatury.
Płyta gazowa jest zróżnicowana także pod względem materiału, z jakiego wykonane zostały jej najważniejsze elementy. Poza modelami szklanymi, które kosztują najwięcej, wymienić można również płyty ze stali nierdzewnej oraz emaliowane – są to płyty najtańsze, wyróżniające się najniższa wydajnością i odpornością mechaniczną.
Do najważniejszy zalet płyt gazowych należą niskie koszty eksploatacyjne, stosunkowo mała podatność na różnego rodzaju awarie, a także gwarancja bardzo dobrego smaku potraw. Po stronie wad należy zaliczyć pewne ograniczenie technologiczne, które objawia się chociażby długim czasem przygotowywania potraw, konieczność wykorzystania przyłącza gazowego oraz wymogi związane z odpowiednim dostosowaniem instalacji wentylacyjnej.
Płyta elektryczna
Zasilana jest prądem, co można określić jako pierwszą poważną wadę. Wszystko ze względu na wciąż rosnące ceny energii elektrycznej.
Taka płyta najczęściej składa się z kilku (zazwyczaj czterech) pól grzewczych, które uruchamiamy przy użyciu specjalnego panelu sterowania lub wbudowanymi kurkami. Pamiętać należy, że na rynku dostępne są płyty żeliwne charakteryzujące się nieco wypukłą budową (pola wystają ponad płytę) oraz ceramiczne, które dysponują całkowicie płaską powierzchnią, dlatego są dużo łatwiejsze w czyszczeniu.
Ze względu na wykorzystanie energii elektrycznej, potrawy przyrządzane są szybciej niż w przypadku urządzeń gazowych. Płyty elektryczne korzystają również z wielu dodatkowych funkcji, które zdecydowanie poprawią nasz komfort gotowania. Ich słabą stroną są wysokie koszty eksploatacyjne, a także większa podatność na różnego rodzaju awarie i uszkodzenia.
Płyta indukcyjna
Zdecydowanie najbardziej zaawansowane pod względem technologicznym. Podczas pracy wytwarzają pole elektromagnetyczne, dlatego postawić na niej możemy wyłącznie specjalnie naczynia, które zostały wykonane z materiału ferromagnetycznego. Pozostałe garnki i patelnie nie spowodują uruchomienia pola magnetycznego.
Pomimo faktu, że płyta indukcyjna jest zasilana prądem, jej zaawansowanie sprawia, że z energii korzysta bardzo oszczędnie i przede wszystkim wydajnie, dzięki czemu nasze potrawy przygotowywane są szybko i sprawnie. Płyta indukcyjna gwarantuje również wykorzystanie wielu funkcji dodatkowych, takich jak regulacja mocy, specjalny programator czy awaryjne wyłączenie.
Płyty na indukcje są drogie, jednak gwarantują sprawne działanie, oszczędność energetyczną, a także zachowanie pełni bezpieczeństwa.
Niezależnie od tego, jaką płytę zakupimy, powinniśmy zaopatrzyć się również w odpowiedni okap kuchenny. Wymienić możemy modele kominowe, podszafkowe, blatowe, teleskopowe oraz wyspowe. Wybór jest wiec bardzo szeroki.
Artykuł sponsorowany
Komentarze (0)