Oświetlenie w przedstawieniu teatralnym
O tym, jak istotne jest oświetlenie dla przedstawienia teatralnego wie z pewnością każdy, kto przynajmniej raz w życiu pojawił się w teatrze. Okazuje się, że, tak samo, jak aktorzy, ma ono do odegrania swoją własną rolę, a rola ta jest niemożliwa do zastąpienia. Gdy realizujemy przedstawienie, w którym uczestniczą dzieci oraz młodzież, powinniśmy zastanowić się zatem również na tym aspekcie występu - wyjaśnia współtwórca strony scenariuszejaselek.pl
Oczywiście, przedstawienia tego rodzaju odbywają się w dość specyficznych warunkach, trudno więc dziwić się, że nie każdy może pochwalić się dostępem nie tylko do profesjonalnej sceny, ale również do oświetlenia charakteryzującego się rzeczywiście dużymi walorami. Nie oznacza to jednak, że mamy do czynienia z przeszkodą niemożliwą do pokonania, z pomocą zawsze przychodzi bowiem twórcze podejście do tematu. Światło w przedstawieniu jest ważne z przynajmniej kilku powodów. Na pierwszy plan wysuwa się to, że buduje zarówno atmosferę, jak i nastrój, nie można jednak zapominać o tym, że dodając przedstawieniu kolorów wpływa również pozytywnie na zrozumienie przekazu scenicznego. Uzupełnia przy tym grę aktorską, trudno więc dziwić się, że obok scenariusza przedstawienia coraz częściej stawia się na przygotowany i przećwiczony tak zwany scenariusz gry światła.
Mówienie o odrębnym scenariuszu jest zresztą w pełni uzasadnione, jeśli bowiem chcemy liczyć na rozwiązanie, które sprawdzi się, musimy zdecydować się na działania przemyślane i świadome. Jeśli warunki na to pozwalają, brak światła może okazać się znakomitym rozwiązaniem w procesie budowania atmosfery oczekiwania na przedstawienie. W poszczególnych scenach może pojawiać się światło punktowe, oświetlenie może przy tym być wykorzystywane do wyróżnienia zarówno jednej, jak i kilku postaci. Jeszcze inną funkcją oświetlenia jest skupianie uwagi widzów na konkretnym punkcie sceny, światło może przy tym stanowić uzupełnienie scenografii, w pewnych okolicznościach nawet całkowicie ją zastępując. Samo oświetlenie nie musi być zresztą skomplikowane. Znakomitym rozwiązaniem wydaje się w tym kontekście reflektor LED wykorzystywany do tworzenia światła kolorowego oraz reflektor punktowy halogenowy. Zakup tego typu rozwiązań nie wiąże się z dużymi kosztami, a same oświetlenie może być wykorzystywane wielokrotnie. Nic nie stoi też na przeszkodzie temu, aby oświetlenie takie wypożyczyć na czas przedstawienia.
Materiał zewnętrzny, www.biala-lodka.pl
Komentarze (0)