Łazienka w stylu loftowym
Chociaż wydawać by się mogło, że łazienka i styl loft to dwa przeciwległe bieguny, nie brakuje zwolenników zastosowania tego wystroju w pomieszczeniu kąpielowym. Decydując się na ten krok, na pewno zyskujemy jedno – niepowtarzalne wnętrze. Jak zatem urządzić łazienkę w stylu loftowym?
Surowe materiały
Łazienka w stylu loftowym powinna swym wyglądem przypominać przestrzeń fabryczną lub przemysłową zaadaptowaną na cele mieszkalne. Wszelkiego rodzaju rury wentylacyjne czy też doprowadzające wodę mogą zatem pozostać widoczne, co niewątpliwie doda wnętrzu uroku.
Najlepiej jeśli pomieszczenie będzie miało wysoki sufit i duże okna. Nie jest to jednak koniecznością i może być niemożliwe do osiągnięcia, zwłaszcza w mieszkaniu, co nie przekreśla naszych szans na stworzenie łazienki loftowej. Liczy się bowiem odpowiedni dobór poszczególnych materiałów i elementów wyposażenia.
Jeżeli chcemy urządził łazienkę w stylu loftowym, koniecznie zadbajmy o to, aby użyte materiały wykończeniowe miały surowy charakter. Szczególnie dobrze prezentować się będą płytki ceramiczne o fakturze betonu. W łazience powinny znaleźć się również elementy wykonane z metalu. Ciekawym rozwiązaniem może okazać się metalowy regał, na którym będziemy trzymać kosmetyki oraz akcesoria i przybory kąpielowe.
Aby wnętrze nabrało nieco przytulnego charakteru, warto wykorzystać w nim elementy drewniane. Bardzo dobrze sprawdzi się blat pod umywalką wykonany z postarzałych desek. W tej konwencji może być również utrzymane umeblowanie łazienki w stylu loftowym.
Stonowana kolorystyka
Aby wnętrze nabrało loftowego charakteru, musimy zadbać o jego odpowiednią kolorystykę. W przypadku tego stylu szczególnie dobrze sprawdzają się różne odcienie szarości oraz czerń. Chłodną tonację warto jednak przełamać dodatkami w intensywnej barwie. Pożądany kontrast uzyskamy, wykorzystując w dodatkach odcienie miedzi lub brązu.
Z surowymi szarościami pięknie komponuje się również rdzawopomarańczowa cegła. Wykończyć możemy nią jedną ze ścian. W ten sposób ocieplimy wnętrze, nadając mu przytulny charakter. Dobrze sprawdzi się również cegła w kolorze białym.
Ascetyczna ceramika sanitarna
W przypadku łazienki w stylu loft surowość formy i minimalizm obowiązuje także względem ceramiki sanitarnej. Nie oznacza to jednak nudy. Zdecydować możemy się bowiem na przykład na wolnostojącą wannę wykonaną z metalu, która będzie niepowtarzalną ozdobą wnętrza.
Jeżeli zaś zastanawiamy się, jaki kompakt WC będzie odpowiedni, warto zdecydować się na model vintage wyposażony w górnopłuk – uruchamiany poprzez pociągnięcie za stylowy sznureczek. Jeżeli jednak preferujemy styl loftowy w nowoczesnym wydaniu, najlepiej sprawdzi się podwieszany kompakt WC o prostej formie.
W łazience w stylu loft nie może zabraknąć także umywalki. I ponownie – powinna być ona oszczędna w formie. Zaszaleć możemy jednak z baterią. Jaka bateria umywalkowa sprawdzi się w takiej sytuacji najlepiej? Doskonałym wyborem będzie mosiężny model retro, wyposażony w kurki.
Stylowe oświetlenie
Niezwykle ważną rolę w łazience loftowej pełni oświetlenie, zwłaszcza jeśli do dyspozycji mamy niewielki metraż. Wówczas za jego pomocą możemy optycznie zwiększyć przestrzeń, jednocześnie dodając wnętrzu niepowtarzalnego uroku.
W pomieszczeniu urządzonym w tym stylu znakomicie prezentować się będzie wisząca lampa. Powinna ona się znaleźć w centralnej części sufitu, dzięki czemu równomiernie oświetli wnętrze. Swym wyglądem powinna nawiązywać do oświetlenia przemysłowego, stąd też dobrym wyborem będą lampy o prostej, surowej i minimalistycznej formie, zaś padające z niej światło powinno być ciepłe i rozproszone.
Przy lustrze konieczne powinny znaleźć się kinkiety w formie dekoracyjnych żarówek. W ten sam sposób doświetlić należy również wannę i prysznic.
Podsumowując, urządzając łazienkę w stylu loftowym, zyskujemy niepowtarzalne wnętrze, które pięknie się prezentuje. Pamiętajmy jednak, że w pomieszczeniu tym ważny jest nie tylko wystrój, ale również funkcjonalność przyjętych rozwiązań. Z tego względu przy wyborze poszczególnych elementów wyposażenia i dodatków sprawdźmy przede wszystkim to, czy są one praktyczne.
Komentarze (0)