Krople do oczu – jakie wybrać?
Oczy są nieustannie narażone na działanie czynników wysuszających, takich jak klimatyzacja czy ogrzewanie. Wielogodzinna praca przy komputerze również przyczynia się do powstawania uczucia dyskomfortu, zaczerwienień czy pieczenia. Dlatego tak ważne jest, aby zadbać o odpowiednie nawilżenie oka. Jak to zrobić?
Krople do oczu – kto powinien je stosować?
Ponieważ oczy są nieustannie poddawane działaniem czynników drażniących, warto mieć opakowanie kropel do oczu zawsze przy sobie. Taki preparat może być stosowane przez wszystkich, jednak w niektórych przypadkach jest to szczególnie wskazane. Osoby, które na co dzień pracują przy komputerze i przez dłuższy czas skupiają swój wzrok na monitorze, znacznie rzadziej mrugają. Przez to oko nie jest odpowiednio nawilżane. Wtedy najlepiej jest zastosować krople, które szybko przyniosą ulgę i zwiększą komfort pracy. Krople powinny być również stosowane przez alergików oraz osoby z nadwrażliwymi oczami.
Wybór kropli do oczu
Na co zwrócić uwagę kupując krople do oczu? Ważne jest, aby krople nie tylko spełniały swoją funkcję, ale także nie wywoływały podrażnień przy dłuższym stosowaniu. Dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na skład preparatu. Powinien być on bogaty w substancje nawilżające i łagodzące, takie jak hialuronian sodu czy wyciągi roślinne, np. z aloesu, rumianku czy świetlika. Wszystkie potencjalnie drażniące lub uczulające substancje nie powinny natomiast znajdować się w składzie.
Stosowanie kropli do oczu
Zawsze należy stosować się do zaleceń producenta, jednak w przypadku łagodnych preparatów nawilżających, zwykle można je stosować z częstotliwością zależną od potrzeb. Krople należy zaaplikować do worka spojówkowego, dla ułatwienia delikatnie odchylając dolną powiekę. Przed dotknięciem okolic oczu należy dokładnie umyć ręce. Przed użyciem preparatu trzeba sprawdzić datę ważności. Na rynku dostępne są krople z konserwantami oraz bez ich zawartości.
Krople z konserwantami i bez konserwantów
Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Krople z konserwantami mogą być stosowane nawet przez wiele miesięcy po otwarciu. Jednak wiele osób woli unikać substancji konserwujących, zwłaszcza w tak delikatnych okolicach. Dlatego na rynku są dostępne także krople bez konserwantów w jednorazowych aplikatorach. Będą one nie tylko bezpiecznym, ale także bardzo higienicznym rozwiązaniem.
Nawilżające krople do oczu
To preparat absolutnie niezbędny dla osób borykających się z sezonowymi alergiami czy też zespołem suchego oka. Regularnie nawilżane oczu pozwala zmniejszyć podrażnienia i uczucie dyskomfortu. Nawilżające krople do oczu są bardzo popularne ze względu na ich uniwersalność. Mogą być także stosowane profilaktycznie, co jakiś czas np. rano i wieczorem.
Krople do oczu a soczewki kontaktowe
Osoby, które korzystają z soczewek kontaktowych, również powinny stosować preparaty nawilżające do pielęgnacji oczu. Krople do oczu powinny byś stosowane zwłaszcza przez osoby z zespołem suchego oka, które nie chcą jednak rezygnować z noszenia soczewek. W takich przypadkach najlepiej sprawdzą się krople do oczu bez konserwantów, zmieszą one ryzyko wystąpienia podrażnień. Warto wybierać preparaty z dużą ilością kwasu hialuronowego, ponieważ doskonale nawilża i stabilizuje film łzowy.
Płyn do soczewek
Aby właściwie zadbać o swoje oczy i soczewki kontaktowe, ważny jest również odpowiedni dobór płynu do soczewek. Pozwala on na bezpieczne przechowywanie soczewek w pojemniku. Jest on także niezbędny do tego, aby zdezynfekować soczewki kontaktowe i spłukać z nich wszystkie zanieczyszczenia, takie jak kurz czy pyły. Płyn do soczewek pozwala zachować również odpowiednie nawilżenie soczewki, a co za tym idzie, zwiększa komfort jej noszenia i zmniejsza ryzyko podrażnień i suchości oka. Na co zwrócić uwagę kupując płyn do soczewek? Podobnie jak w przypadku kropli kluczowy jest skład. Powinien zawierać substancję nawilżające i łagodzące. Aby płyn zadział prawidłowo, należy przestrzegać czasu zanurzenia w nim soczewek według zaleceń producenta.
Komentarze (0)