Dlaczego warto korzystać z rękawa do pieczenia?
Czym jest rękaw do pieczenia?
Jeśli chcesz aby twoja potrawa była soczysta, pachnąca i rozpływająca się w ustach, upiecz ją w specjalnej folii, przystosowanej do wysokiej temperatury. Kształtem przypomina ona bardzo długi, rękaw, w który łatwo można wsunąć porcję mięsa lub warzyw. Ta cienka i delikatna folia jest odporna na wysoką temperaturę, nie przepuszcza wilgoci i w krótkim czasie pozwala upiec się zawartości, zamieniając ją w pyszne, delikatne danie.
Rękaw do pieczenia może mieć różną szerokość (najczęściej 30-35cm), zazwyczaj ma kilka metrów długości i jest zwinięty w wygodną rolkę. Do przygotowania ulubionej potrawy wystarczy tylko odmierzyć odpowiednią ilość folii, odciąć, ułożyć wewnątrz mięso czy warzywa, zamknąć na końcach za pomocą dołączonych klipsów i włożyć do piekarnika.
Gdy nie masz pewności, jak duży fragment rękawa potrzebny będzie do przygotowania wybranej potrawy i nie wiesz, jak wcześniej przygotować wybrany rodzaj mięsa, możesz skorzystać z wygodnych w użyciu woreczków do pieczenia, które często spakowane są wraz ze specjalnie dobraną marynatą (np. WINIARY POMYSŁ NA… żeberka z ziemniakami i papryką), nadającą potrawie niepowtarzalnego smaku i aromatu.
Jak działa rękaw do pieczenia?
Dzięki odpowiedniemu zamknięciu i wysokiej temperaturze, wewnątrz rękawa wytwarzją się wyjątkowe warunki. To właśnie dzięki nim znajdujące się w środku warzywa, schab czy ryby, w stosunkowo krótkim czasie stają się soczyste, delikatne i wyjątkowo aromatyczne. Do pieczenia mięs w rękawie nie ma potrzeby dodawać tłuszczu, co może stanowić ciekawa alternatywę dla potraw smażonych czy pieczonych tradycyjnie. Ponadto podczas pieczenia mięsa np. kawałka schabu czy szynki wieprzowej, w rękawie zatrzymana jest wilgoć, dzięki której potrawa zachowuje swoją soczystość. Często też pod wpływem wysokiej temperatury mięso wydziela aromatyczny sok, którego możemy użyć aby przygotować delikatny sos. Po zagęszczeniu może stanowić on wspaniałe uzupełnienie naszej potrawy.
Używając rękawa do pieczenia, w krótkim czasie można wyczarować wyjątkowo pyszne i zaskakujące dania, np. aromatyczny schab nadziewany suszonymi morelami, delikatną pierś z kurczaka w rękawie czy fantastyczne ziemniaczki z rozmarynem.
Jak używać rękawa do pieczenia?
Jeśli chcesz przygotować soczyste udka pieczone z ziemniakami w rękawie albo rozpływające się w ustach ćwiartki batatów, wystarczy odmierzyć odpowiednią ilość rękawa, tak, by potrawa miała trochę „miejsca”. Nie należy zamykać dania zbyt ciasno, aby umożliwić odpowiednią cyrkulację powietrza. Końce tunelu foliowego zamknij klipsami (zazwyczaj dołączonymi do opakowania z rękawem). Pamiętaj, aby ich także nie zapinać zbyt ciasno, co pozwoli na swobodne usuwanie nadmiaru ciśnienia z wnętrza rękawa. Tak przygotowane danie umieszczamy na blasze lub w płaskim naczyniu żaroodpornym (ponieważ w trakcie pieczenia przez nieszczelne zamknięcia może wypływać powstały sos), wkładamy do piekarnika, najlepiej na środkowym poziomie, by pęczniejąca folia nie przylgnęła do ścian piekarnika. Potrawę pieczemy według podanych w przepisie wskazówek, obracając od czasu do czasu.
Mięso pieczone w rękawie jest soczyste i delikatne. Jeśli chcesz uzyskać efekt chrupiącej skórki (np. na skrzydełkach) pod koniec pieczenia otwórz folię, wyłóż zawartość na blachę i zapiecz danie przez chwilę w wyższej temperaturze lub wykorzystaj funkcję termoobiegu. Przygotowane w ten sposób danie, jak np. udka pieczone z ziemniakami w rękawie, albo pierś kurczaka w rękawie, będzie soczyste, delikatne. Smakowicie chrupiąca skórka na zewnątrz, sprawi, że nikt nie będzie w stanie mu się oprzeć.
Materiał partnera
Komentarze (0)