Jak funkcjonuje branża filmowa w czasach pandemii?
Pandemia koronawirusa dotknęła wiele branż, włącznie z filmową. Obowiązek utrzymywania społecznego dystansu i stosowanie się do innych obostrzeń sprawiło, ze ekipy filmowe, agencje aktorskie i producenci muszą jakoś odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Aby realizować różne projekty, trzeba podejmować środki nienarażające bezpieczeństwa wszystkich zaangażowanych osób i jednocześnie utrzymywać odpowiednią jakość produkcji. Obecnie branża filmowa radzi sobie coraz lepiej, dzięki czemu stopniowo przybliża się do możliwości realizacyjnych sprzed pandemii.
Branża filmowa w nowej rzeczywistości
Ekipy działające w branży filmowej korzystały do tej pory z różnych wypracowanych schematów, jednak COVID-19 wymusił wprowadzenie zupełnie nowych metod realizacji na poziomie odgórnym. Wiele rekomendacji związanych z produkcją w czasach kryzysu pojawiło się już na samym początku pandemii. Studia filmowe musiały konsultować różne założenia z działem prawnym, aby zweryfikować ich zgodność z aktualnymi przepisami. Opracowano np. system, w ramach którego scenografowie, oświetleniowcy oraz inni członkowie zespołu pracują jedynie w wyznaczonym oknie czasowym. Po zakończeniu swojej pracy opuszczają plan zdjęciowy, dzięki czemu nie stykają się z kolejną grupą. Wielu pracowników może natomiast uczestniczyć w procesie zdjęciowym całkowicie zdalnie. Nie bez znaczenia okazały się kwestie związane z zapewnianiem środków ochrony osobistej, wprowadzaniem atestów i certyfikatów czy opracowywaniem nowych rozwiązań - takich jak np. kontrole medyczne, tunele dezynfekcyjne czy planowanie procesów odkażania i dezynfekcji. Konieczne stało się przejście na zupełnie inny tryb pracy, pozwalający na realizowanie projektów o różnych formach i budżetach.
Zdalne castingi
Praca w nowych okolicznościach sprawiła, że wiele projektów filmowych musi być realizowanych przy mocno ograniczonej obsadzie oraz zmniejszonej do minimum liczbie lokacji. Działania producentów i członków ekip w dużym stopniu stały się uzależnione od obostrzeń. Wiele filmów ma szansę powstawać jedynie przy ich złagodzeniu, oczywiście z zachowaniem obowiązujących środków bezpieczeństwa. Najbardziej problematyczne okazało się realizowanie zdjęć w pełnym składzie. Znaczna część etapów procesu produkcyjnego może być jednak realizowana zdalnie, włącznie z przygotowywaniem kostiumów czy scenografii. Dotyczy to również kompletowania obsady, ponieważ casting aktorski da się łatwo przeprowadzać na odległość. Kandydaci do ról nie muszą fizycznie znajdować się w studio, aby zaprezentować swoje umiejętności reżyserom i producentom. Dostęp do sfery cyfrowej znacząco usprawnia cały ten proces, dlatego w wielu przypadkach zdalne przesłuchania są wyjątkowo praktycznym i wygodnym rozwiązaniem. Taki casting przeprowadzić można np. za pośrednictwem platformy CastingPro.
Środki bezpieczeństwa w czasach pandemii
Wiele produkcji realizowano jeszcze przy największych i najbardziej surowych obostrzeniach dotyczących pracy na planie, przez co środki bezpieczeństwa musiały spełniać jeszcze bardziej wymagające kryteria. W praktyce ekipy składające się z kilkuset osób zmniejszyły się do kilkudziesięciu, ze względu na kwarantanny i dobrowolne izolacje pracowników. Bardzo dużym wyzwaniem dla branży filmowej stała się logistyka, zwłaszcza przy większych produkcjach. Dopilnowanie wszystkich środków bezpieczeństwa czy organizacja planu muszą odbywać się w inny sposób, niż przed pandemią. Producenci biorą pod uwagę ryzyko, że stan zdrowia nawet jednego aktora może uniemożliwić realizację zdjęć. W miastach takich jak np. Warszawa, produkcja w okresie pełnego lockdownu stała się największym wyzwaniem. Dotyczy to zwłaszcza filmów, których twórcy zostali zaskoczeni nagłymi obostrzeniami w środku realizacji. W wielu przypadkach znacząco zmodyfikowano scenariusze, a także zrezygnowano z zaplanowanych wcześniej zdjęć za granicą. Niektóre projekty okazały się jednak całkowicie nieprzystające do obowiązujących restrykcji, przez co zostały zamrożone lub anulowane. Obecnie sytuacja wygląda jednak dużo lepiej, ponieważ branża stopniowo oswaja się z pandemią.
Artykuł partnera
Komentarze (0)