Zdjęcia portretowe - poznaj zasady, dzięki którym zrobisz efektowny portret
Fotografia portretowa należy do jednej z najtrudniejszych technik wykonywania zdjęć. Nie chodzi w niej jedynie o biegłość w obsłudze sprzętu, wybór odpowiedniego obiektywu czy dobranie właściwych ustawień. Często o wiele ważniejsze jest wyczucie, zmysł artystyczny, a także niewidzialna nić porozumienia i zaufania między fotografem a fotografowaną osobą. Połączenie odpowiedniego aparatu fotograficznego, właściwego obiektywu oraz dwóch osób, które chcą ze sobą współpracować, żeby zrobić jak najlepsze zdjęcie portretowe, potrafi dać spektakularne efekty, a wykonane tak fotografie są pełnymi emocji i zaangażowania dziełami sztuki. Jakimi zasadami kierować się robiąc zdjęcia portretowe? Oto kilka wskazówek!
Sprzęt do zdjęć portretowych – jaki aparat fotograficzny i obiektyw do portretu wybrać?
Kluczowym sprzętem do zdjęć portretowych jest, bez najmniejszych wątpliwości, obiektyw. Najważniejszym parametrem jest jego długość – najlepiej wybrać obiektyw 85 mm lub 75 mm. Taka ogniskowa sprawia, że można pobawić się trochę kadrem i jego wypełnieniem, a także perspektywą. Z drugiej natomiast, między fotografem a fotografowaną osobą nadal utrzymana jest bliskość, pewnego rodzaju intymność.
Niektórzy fotografowie wolą jeszcze krótsze ogniskowe i wybierają obiektyw 50 mm. To sprawia, że osoba fotografowana obserwowana jest z naprawdę bliska, a z jej twarzy można wyczytać nawet minimalne znamiona emocji czy reakcji na otoczenie. W kadrze zdjęcia, wykonanego takim obiektywem portretowym, mieści się praktycznie tylko twarz, a głębia ostrości ustawiona jest tak, że obraz zaczyna delikatnie rozmywać się już na krawędziach głowy. To sprawia, że osoba fotografowana jest bardzo wyeksponowana. Niektórych to onieśmiela, ale jeśli uda się uchwycić naturalność twarzy, efekty będą wspaniałe.
Niektórzy wykonują zdjęcia portretowe dłuższymi obiektywami i robią je z większej odległości. Często dotyczy to fotografów amatorów, którzy fotografują twarze przypadkowych osób. Jednak pomimo tego, że głównym bohaterem takich zdjęć jest człowiek, jego twarz i emocje – bliżej im do fotografii reportażowej niż portretowej. W tym drugim przypadku fotografowana osoba musi być tego w pełni świadoma i wiedzieć, czego oczekuje od niej fotograf lub ona sama.
Głębia ostrości – do zdjęć portretowych wybierz obiektyw z wysoką wartością przysłony
W przypadku zdjęć portretowych, długość ogniskowej nie jest jedynym istotnym parametrem obiektywu. Równie istotna jest wysoka wartość przysłony, która pozwala osiągnąć tak zwany efekt bokeh, czyli rozmycia tła za fotografowaną osobą. Osiągnięcie takiej głębi ostrości możliwe jest przy obiektywach o przesłonie wartości większej niż f2.8.
Zastosowanie efektu bokeh sprawia, że wzrok odbiorcy zdjęcia w całości skupia się na fotografowanej postaci, nic nie odciąga uwagi i nie rozprasza. Można skoncentrować się tylko na twarzy – jej wyrazie i emocjach. To niezwykle istotne w przypadku zdjęć portretowych, bo często zdarza się sytuacja, w której źle dobrana ostrość tła odciąga wzrok i ogniskuje go nie tam, gdzie była intencja fotografa.
Ogólnie wybór sprzętu – zarówno aparatów fotograficznych, jak i obiektywów portretowych – jest ważny i pozwala osiągać lepsze efekty. Warto stawiać na sprawdzonych producentów i produkty dobrej klasy. Same co prawda zdjęć nie zrobią, ale we wprawnych rękach nie będzie żadnym ograniczeniem dla wyobraźni autora fotografii. Z ofertą renomowanej marki Sony można zapoznać się pod tym linkiem: https://scentre.pl/shop/category/list?kategoria=sprzet_foto.
Zdjęcia portretowe – naturalne czy pozowane?
Wśród zdjęć portretowych można wyróżnić dwie szkoły. Jedna mówi, że fotografowana osoba ma zachowywać się w pełni naturalnie, a zadaniem fotografa jest uchwycenie emocji czy wręcz osobowości bohatera lub bohaterki zdjęć. Druga natomiast uważa, że osoba fotografowana powinna być tworzywem dla fotografa, który może wskazywać jej jaką emocję pokazać, wręcz co zagrać przed obiektywem aparatu.
W żadnym wypadku nie należy wartościować tych dwóch podejść. Trzeba jednak wiedzieć, że efekt prac w obu przypadkach będzie inny. W zdjęciach naturalnych chodzi o emocje, osobowość, złapanie nieuchwytnych okiem momentów, które często pokazuje prawdziwe oblicze fotografowanej osoby. W drugim natomiast chodzi o wizję artysty-fotografika. Pokazanie tego, w jaki sposób on postrzega daną osobę, jakie emocje potrafi wydobyć z bohatera zdjęcia i w jaki sposób chce pokazać go światu. Obie formy zdjęć portretowych mogą dać spektakularne efekty.
Jak zacząć przygodę ze zdjęciami portretowymi?
Jak było już powiedziane, zdjęcia portretowe są trudną techniką fotograficzną. Wymagają umiejętności doboru i wykorzystania sprzętu, ale również wyczucia i dobrego oka. W żadnym razie nie powinno to jednak zniechęcać do prób i nauki fotografii portretowej. Warto też poświęcić trochę czasu na wybór odpowiedniej osoby do fotografowania. Na początku najlepiej postawić na kogoś bliskiego z rodziny lub z grona przyjaciół. To sprawi, że nie będzie dystansu, a obie strony będą zachowywać się naturalnie i życzliwe. Z czasem, gdy zdjęcia portretowe okażą się interesujące, modeli i modelek nie powinno zabraknąć.
Artykuł zewnętrzny
Komentarze (0)